Pensylvánska basketbalová legenda Bill Mlkvy: „Pozdravujem všetkých na Slovensku!“

Autor: Lukas Kuba | 27.9.2018 o 13:00 | Karma článku: 1,58 | Prečítané:  517x

Podarilo sa mi získať telefonický kontakt na ďalšiu basketbalovú osobnosť so slovenskými či českými koreňmi. Dr. Bill Mlkvy má 87, žije v Pensylvánii a hovorí, že nikdy nezabudol na svoj slovenský pôvod.

S Billom Mlkvym som sa rozprával asi desať minút, počas ktorých mi povedal, že je veľmi rád, že počuje niekoho zo Slovenska, odkiaľ pochádzali jeho rodičia Ján Pavol a Margaréta (rodená Gerhartová) Mĺkvi, ktorí emigrovali do Spojených štátov v roku 1907. Bill má stále bystrú pamäť a ešte i dnes ovláda slovenské výrazy, hoci slovenčinu už niekoľko desaťročí nepoužíva. Taktiež si pamätal, že obaja jeho rodičia sa narodili v Modranke (vidiecka mestská časť Trnavy), a spomenul mi, že jeho mama ho volala Vilo a že sa u nich doma dodržiavali slovenské tradície a jedli slovenské jedlá. Spolu s mojím lotyšským kamarátom Reinisom Lacisom, ktorý má svoj basketbalový podcast, sme sa dohodli, že ak bude Mlkvy súhlasiť, Reinis ho v najbližšej dobe vyspovedá. Bill povedal, že si na to rád nájde čas, takže máme sa na čo tešiť. Mimochodom, škoda, že sa na Slovensku o Mlkvom, jeho bratoch a sestre (v skratke o nich píšem nižšie) nevie. Ich rodičia boli chudobní imigranti, ale tvrdo pracovali, aby ich deti mali lepší život, získali vzdelanie a mohli si plniť svoje sny. Pozoruhodná rodina; a Bill Mlkvy určite patrí medzi najväčších amerických Slovákov-športovcov narodených v Pensylvánii ako futbalisti Chuck Bednarik, George Blanda, bejzbalisti Elmer Valo, Johnny Kucab, basketbalisti Joe Holup, Steve Vacendak a kouč John Kundla.

Pár základných informácií o Billovi Mlkvom a jeho rodine:

* Narodil sa 19. januára 1931 v pensylvánskom Palmertone; pokrstený ako William Paul Mlkvy. Keď vyrastal, rovesníci si robili z jeho priezviska srandu a Bill raz dokonca požiadal svojho otca, aby zmenil ich rodinné meno. Mlkvy: „Dodnes si pamätám, čo mi vtedy otec povedal: ‚Nezáleží na tom, aké máš meno. Na čom záleží, je to, čo v živote dosiahneš.‘“

* Jeho otec pracoval v New Jersey Zinc Company, v zinkovej zlievárni, jeho matka bola ženou v domácnosti. Mlkvy: „Celým poslaním mojich rodičov bolo nakŕmiť rodinu.

* Výška: 193 cm, pozícia: krídlo, prezývka: Owl without a Vowel (Owls - Sovy - je prezývka športových tímov philadelphskej univerzity Temple). Po jednom zápase mu ju dal uznávaný novinár Ralph Bernstein a táto prezývka sa stala jednou z najslávnejších v histórii amerického športu.

* Basketbalová kariéra: Palmerton High School (stredná škola), Temple (1949-1952), Philadelphia Warriors (NBA, 1952/53). Mlkvy: „Keď som vyrastal, v Palmertone sa nedalo robiť nič iné, ako hrať basket. Nemali sme žiadne autá, proste nič a basketbalky boli lacné. Takže najbohatší chalan z nás kúpil basketbalku a keď sme neboli v škole, hrávali sme od rána do večera.“

* Ocenenia a úspechy: strelecký šampión NCAA (1951), konsenzuálne zvolený do prvej päťky univerzitnej sezóny (1951), zvolený do Športovej siene slávy Pensylvánie (1992).

* V sezóne 1950/51 mal priemery 29 bodov, 19 doskokov a 7 asistencií; v jednom zo zápasov nastrieľal 73 bodov, z toho v jednom úseku hry 55 (!) bodov svojho tímu za sebou (Priam neuveriteľné, keď si uvedomíme, že vtedy neexistovali trojky ani časový limit na streľbu.).

* Warriors ho draftovali v roku 1952 ako svoj teritoriálny výber (kedysi sa mohli kluby v NBA vzdať svojho výberu v drafte a pred draftom si vybrať vysokoškolskú hviezdu, ktorá hrávala na univerzite nachádzajúcej sa v blízkosti mesta, v ktorom sídlil ten-ktorý tím NBA).

* S Warriors podpísal 5-ročný kontrakt, ale nakoniec strávil v NBA len jednu sezónu (počas ktorej ďalej študoval zubárčinu), pretože si musel vybrať medzi dvoma cestami: pokračovať len ako profesionálny basketbalista, v tom prípade by ho ale odviedli do armády Spojených štátov ako obyčajného vojaka, alebo skončiť s kariérou basketbalistu, pokračovať v štúdiu ešte rok a po jeho skončení byť odvedený ako dentálny dôstojník. Keďže sa vždy chcel stať zubárom, Mlkvy si nakoniec vybral druhú možnosť, a neskôr pracoval v armáde ako zubár (dotiahol to na majora) a slúžil v Kórei. Mlkvy: „Všetci máme nejaké ciele. Dôležité je nevzdať sa svojich snov; vždy ich môžete zmeniť.“

* Vo Philadelphii ho trénoval legendárny Eddie Gottlieb, bol spoluhráčom Neila Johnstona, Joa Fulksa, Andyho Phillipa (všetci neskorší členovia Basketbalovej siene slávy), z ďalších spoluhráčov stoja za zmienku Ed Mikan, brata slávneho Georga, a Frank Kudelka, krídelník slovenského pôvodu.

* Bol jedným z ôsmich súrodencov: mal troch bratov a štyri sestry. Najznámejším z nich bol Robert „Bob“ Mlkvy, tak isto ako Bill zubár a legenda pensylvánskeho basketbalu. Bob hrával za University of Pennsylvania a draftovali ho Cleveland Pipers z ligy ABL, ale on sa rozhodol cestovať po Európe a Južnej Amerike s Harlem Globetrotters ako člen ich stabilného súpera - Washington Generals; neskôr slúžil ako armádny kapitán-zubár vo Vietnamskej vojne. Posledné desaťročia bol známy hlavne ako basketbalový spolukomentátor, až do jeho úmrtia pred dvomi rokmi. Jeho bývalý stredoškolský tréner John Hrebik povedal, že „v Palmertone je meno Mlkvy špeciálne. Bob bol dokonalý džentlmen, veľmi rešpektovaný, a priateľský a príjemný človek so skvelým zmyslom pre humor.“ Starší súrodenci sestra Lillian a brat John hrávali basketbal tiež, a hovorí sa, že najlepším basketbalistom v rodine bol Milton Mlkvy, ktorý vraj vedel strieľať aj poslepiačky (a pred vojnou to naučil aj školáka Billa), ale počas druhej svetovej vojny bol ako člen obchodného námorníctva stratený v boji, keď nemecká ponorka potopila jeho loď.

* S manželkou Barbarou mali tri deti; Bill žije v pensylvánskom Newtowne, kde mal dlhé roky svoju privátnu zubnú ambulanciu a potom založil firmu poskytujúcu lekárske diagnostické zobrazovanie. Pred pár rokmi povedal, že stále sleduje basketbal a najviac ho baví každoročný turnaj March Madness, kde môže fandiť svojej alma mater.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Odkaz Matovičovi: Nechoďte poľskou cestou

Mnohí volili Matoviča ako nástroj na zborenie Ficovho sveta.


Už ste čítali?