Novinky o členoch Československo-americkej basketbalovej siene slávy

Autor: Lukas Kuba | 18.6.2019 o 11:54 | (upravené 14.8.2019 o 12:38) Karma článku: 1,96 | Prečítané:  122x

Starým otcom ktorej bývalej All-Star hviezdy NBA bol moravský Slovák? ... Veľký sympaťák Charley Mencel. ... Rekordy slovenských Američanov v NBA. ... RIP Hondo :(

Novinky týkajúce sa CSABHOF: V zime a na jar som pracoval na blogu o Čechoch a Čechoameričanoch v NBA; urobil som rozhovor s Chuckom Mencelom (online verziu si môžete prečítať tu, doplňujúci článok o jeho basketbalovej kariére je tu); skontaktoval som sa s matkou Jeffa Hornaceka (jeho starý otec pochádzal z Tasova, malej obce na Slovácku), s Billom Hanzlikom (jeho dedko Hynek Josef Hanzlík emigroval do USA na začiatku minulého storočia, kde sa neskôr oženil s Češkou Norou), s C.J.-om Kupecom (jeho starý otec František Kupec sa narodil pri Orlíku nad Vltavou, jeho stará mama Sofie Vaicová v obci Vinařice) a s Jonom Koncakom (Jonov prastarý otec bol Poliak - jeho pôvodné priezvisko bolo Kończak, čiže som musel Koncaka vyradiť z CSABHOF); a zistil som, že Bob Suraslovenské korene.

Apropo, ako by vyzeral tím zložený zo slovenských Američanov, ktorí hrali v NBA (alebo boli aspoň draftovaní) a jediného Slováka, ktorý si v tejto najprestížnejšej basketbalovej súťaži zahral?

PG Steve Vacendak (ABA)
SG Bob Sura
SF Bill Mlkvy
PF Richard Petruška
C Mike Smrek (Kanaďan)

Lavička: rozohrávači Chips Sobek, Joe Jakubick, krídla Jim Hudock, Adam Haluska, Dave Fedor, Frank Kudelka, a podkošoví hráči Tom Kondla (ABA) a Bob Lazor.

Tréneri: hlavný kouč John Kundla, asistenti Bill Bertka a Jeff Bzdelik.

Rekordy slovenských Američanov v NBA (Sura rulez!):

Body ... 35 (Sura)
Doskoky ... 15 (Sura)
Asistencie ... 13 (Sura)
Zisky ... 6 (Sura)
Bloky ... 5 (Smrek)
Trojky ... 6 (Sura)

Zo žijúcich členov CSABHOF je najstarším 91-ročný Bill Bertka, ktorý stále pracuje pre Lakers. Bohužiaľ, 25. apríla nás vo veku 79 rokov opustila najväčšia basketbalová legenda s československými koreňmi - John Havlicek. Havlicek skonal po trojročnom boji s agresívnou formou Parkinsonovej choroby. Odpočívaj v pokoji, Hondo. (Mimochodom, v októbri minulého roku urobil autor Michael McClellan s Havlicekom zaujímavý rozhovor... The John Havlicek Interview.) Po Havlicekovom úmrtí som sa skontaktoval s Donom Havlicekom, ktorý bol Hondovou vzdialenou rodinou. Don mi rozprával o tom, ako sa raz s Hondom stretol po zápase Celtics a o svojej snahe vypátrať, aký bol príbuzenský vzťah medzi ním a Johnovým otcom Frankom. Don mi spomenul aj to, že jeho bratrancom bol William „Raps“ Rapavy (1928-1997), syn Slovákov, ktorí emigrovali do Ameriky v 1905. Jeho matka bola sestra Donovej babičky. Rapavy bol jedným z najlepších basketbalových koučov v histórii štátu New York. Žil v meste Schenectady, basket hrával na strednej aj vysokej škole a je členom Športovej siene slávy Schenectady. Posledná vec: môjmu kamarátovi Reinisovi sa nepodarilo spojiť s Billom Mlkvym, ostáva už len dúfať, že Bill nemal nejaké zdravotné komplikácie a ten sľubovaný podcast sa podarí tento rok uskutočniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ak nie blackout, tak čo? Aké možnosti má Slovensko poraziť koronavírus

Opatrenia by mali platiť aspoň do Veľkej noci, zhodujú sa odborníci.

Pozrite si, pred ktorými nemocnicami pribudnú odberné stany

Pred každou nemocnicou zatiaľ nebudú.


Už ste čítali?