Novinky o členoch Československo-americkej basketbalovej siene slávy

Autor: Lukas Kuba | 18.6.2019 o 11:54 | (upravené 18.10.2020 o 17:46) Karma článku: 1,96 | Prečítané:  165x

Starým otcom ktorej bývalej All-Star hviezdy NBA bol moravský Slovák? ... Veľký sympaťák Charley Mencel. ... Rekordy slovenských Američanov v NBA. ... RIP Hondo :(

Novinky týkajúce sa CSABHOF: V zime a na jar som pracoval na blogu o Čechoch a Čechoameričanoch v NBA; urobil som rozhovor s Chuckom Mencelom (online verziu si môžete prečítať tu, doplňujúci článok o jeho basketbalovej kariére je tu); skontaktoval som sa s matkou Jeffa Hornaceka (jeho starý otec pochádzal z Tasova, malej obce na Slovácku), s Billom Hanzlikom (jeho dedko Hynek Josef Hanzlík emigroval do USA na začiatku minulého storočia, kde sa neskôr oženil s Češkou Norou), s C.J.-om Kupecom (jeho starý otec František Kupec sa narodil pri Orlíku nad Vltavou, jeho stará mama Sofie Vaicová v obci Vinařice), so Skipom Harlickom (jeho dedo, krajčír Petr Harlička, žil pri Prahe), so Steveom Vacendakom (jeho dedko Ján Beseda a babka Mária Solomanová z matkinej strany boli Slováci, jeho otec Vacendak slovenský Američan) a s Jonom Koncakom (Jonov prastarý otec bol Poliak - jeho pôvodné priezvisko bolo Kończak, čiže som musel Koncaka vyradiť z CSABHOF); a zistil som, že Bob Suraslovenské korene.

Apropo, ako by vyzeral tím zložený zo slovenských Američanov, ktorí hrali v NBA (alebo boli aspoň draftovaní) a jediného Slováka, ktorý si v tejto najprestížnejšej basketbalovej súťaži zahral?

PG Steve Vacendak (ABA)
SG Bob Sura
SF Pat Riley
PF Richard Petruška
C Mike Smrek (Kanaďan)

Lavička: rozohrávači Chips Sobek, Joe Jakubick, krídla Bill Mlkvy, Dave Fedor, Adam Haluska a podkošoví hráči Joe Holup a Tom Kondla (ABA).

Tréneri: hlavný kouč John Kundla, asistenti Bill Bertka a Jeff Bzdelik.

Rekordy slovenských Američanov v NBA:

Body ... 38 (Riley)
Doskoky ... 16 (Holup)
Asistencie ... 13 (Sura)
Zisky ... 6 (Sura)
Bloky ... 5 (Smrek)
Trojky ... 6 (Sura)

Zo žijúcich členov CSABHOF je najstarším 91-ročný Bill Bertka, ktorý stále pracuje pre Lakers. Bohužiaľ, 25. apríla nás vo veku 79 rokov opustila najväčšia basketbalová legenda s československými koreňmi - John Havlicek. Havlicek skonal po trojročnom boji s agresívnou formou Parkinsonovej choroby. Odpočívaj v pokoji, Hondo. (Mimochodom, v októbri minulého roku urobil autor Michael McClellan s Havlicekom zaujímavý rozhovor... The John Havlicek Interview.) Po Havlicekovom úmrtí som sa skontaktoval s Donom Havlicekom, ktorý bol Hondovou vzdialenou rodinou. Don mi rozprával o tom, ako sa raz s Hondom stretol po zápase Celtics a o svojej snahe vypátrať, aký bol príbuzenský vzťah medzi ním a Johnovým otcom Frankom. Don mi spomenul aj to, že jeho bratrancom bol William „Raps“ Rapavy (1928-1997), syn Slovákov, ktorí emigrovali do Ameriky v 1905. Jeho matka bola sestra Donovej babičky. Rapavy bol jedným z najlepších basketbalových koučov v histórii štátu New York. Žil v meste Schenectady, basket hrával na strednej aj vysokej škole a je členom Športovej siene slávy Schenectady. Posledná vec: môjmu kamarátovi Reinisovi sa nepodarilo spojiť s Billom Mlkvym, ostáva už len dúfať, že Bill nemal nejaké zdravotné komplikácie a ten sľubovaný podcast sa podarí tento rok uskutočniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?