Jim Bukata, vynálezca súťaže smečiarov s predkami zo Slovenska

Autor: Lukas Kuba | 6.8.2019 o 9:15 | Karma článku: 1,01 | Prečítané:  284x

Píše sa rok 1976 a ABA, konkurenčná liga pre NBA, pomaly zomiera. Bukata, marketingový čarodejník, prichádza s revolučnou inováciou, ktorá síce nezachráni ABA, ale neskôr sa stáva mega populárnou súčasťou NBA All-Star víkendu.

Povedal som, „Hej, majme súťaž smečiarov.“
Každý povedal, „Super.“
A potom sme všetci povedali, „OK, ako sa robí súťaž v smečovaní?“
- Jim Bukata

James „Jim“ Bukata (1942-2011), rodák z pensylvánskeho Homesteadu, najskôr pracoval v NBA, konkrétne pre klub New York Knicks, ktorí v tom období získali dva tituly (1970 a 1973), v game operations, čiže bol jedným z ľudí, ktorí sa podieľali na vytváraní atmosféry na domácich zápasoch a starali o celkový chod zápasov. Potom sa stal riaditeľom marketingu pre Americkú Basketbalovú Asociáciu (ABA), ktorá vznikla na konci 60. rokov. Bol známy ako jej PR šéf a v čase konania prvého Slam Dunk Contestu bol i riaditeľom PR pre Denver Nuggets. Po zlúčení ABA s NBA zastával jednu sezónu rovnakú pozíciu v tíme New York Nets a od 1977 až do svojej smrti pracoval v spoločnosti zaoberajúcej sa športovým manažmentom a organizovaním športových podujatí.

Jeho rodičmi boli Michael Bukata a Agnes Bukata (rodená Olack). Nepodarilo sa mi zistiť, kde sa narodili Agnesini rodičia, ale ak bolo ich pôvodné priezvisko Olach, podľa webstránky Forebears je najviac ľudí s týmto priezviskom v Česku a na Slovensku. Ak mali priezvisko Olak, boli to pravdepodobne Poliaci. Michaelovými rodičmi boli Slovák Ján Bukata a americká Slovenka Anna Baranko (jej rodičia boli Slováci).

Posledný All-Star zápas ABA sa konal v januári 1976 v coloradskom Denveri a hostili ho Denver Nuggets. Chceli predať čo najviac lístkov a prísť s niečím, o čom by sa rozprávalo ešte dlhé roky a čo by možno aj urýchlilo zlúčenie s NBA. Generálny manažér Nuggets Carl Scheer a Bukata sa teda rozhodli ponúknuť divákom niečo viac ako len samotný zápas hviezd. Práve v tom roku tak vznikol basketbalový All-Star víkend, ktorý potom prebrala NBA. Súčasťou denverského víkendu mal byť napríklad koncert populárnych country spevákov Glena Campbella a Charlieho Richa, ale Scheer, Bukata a ABA tomu potrebovali dodať ešte niečo - tú povestnú čerešničku na torte. Jedného dňa sedeli v kancelárii klubu traja muži, Scheer, Bukata a finančný riaditeľ ligy Jim Keeler, a diskutovali, čo by pritiahlo ešte viac divákov. Padali rôzne nápady, ale keďže ABA bola známa svojimi atlétmi a smečovaním, Bukata po chvíli navrhol súťaž v smečovaní. Ale ako to urobiť? Nikdy predtým sa žiadna súťaž smečiarov nekonala. Bukata so Scheerom museli vymyslieť pravidlá a rozhodli sa, že súťaž prebehne cez prestávku All-Star zápasu. Časopis Sports Illustrated ju neskôr nazval „najlepším prestávkovým vynálezom od vynájdenia toalety.“ Do súťaže v smečovaní boli pozvaní piati hráči, ktorí sa mali predstaviť v zápase hviezd: obrovitý center Artis „The A-Train“ Gilmore, krídelník Larry „Special K“ Kenon, skvelý strelec George „Iceman“ Gervin, miláčik domáceho publika David „Skywalker“ Thompson a hlavný favorit - už v tom čase preslávený svojimi smečiarskymi kúskami - Julius „Dr. J“ Erving. A kto napokon zvíťazil? Ak to ešte neviete, pozrite si to vo videu:

 

 

* Dokument o ABA Slam Dunk Conteste 1976 *

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.


Už ste čítali?