Jablká a koše Franka Kudelku, prvého etnického Čecha v NBA

Autor: Lukas Kuba | 11.1.2021 o 12:03 | (upravené 11.1.2021 o 12:09) Karma článku: 1,60 | Prečítané:  211x

Spolu s prvým etnickým Slovákom v NBA Chipsom Sobekom sa na jeseň 1949 objavil v lige aj Apples Kudelka, ktorého jedny noviny opísali ako „Adonisa českého pôvodu“. Obaja hráči s „jedlými“ prezývkami sa tak zapísali do histórie...

O Kudelkovi sme spolu s Petrom Závozdom napísali do Lidových novín, tu je pár vecí, ktoré sme v článku nespomenuli:

* S Kudelkovým synom Frankom Stevenom ma spojila Dana Kudelka, Applesova vnučka. „Aj keď som nikdy nemala to potešenie zažiť energiu môjho starého otca, o ktorej každý, kto ho poznal, hovorí s veľkým uznaním, hrdo reprezentujem všetko, za čo sa staval. Meno Kudelka je aj vďaka nemu ctihodné. Dúfam, že jedného dňa navštívim Českú republiku a ponorím sa hlbšie do koreňov mojich predkov.“ Díky ešte raz, Dana!

* Vďaka patrí aj Daninmu bratovi Frankovi (ďalší Frank v rodine!): „Cítim hrdosť, ktorú má môj oco na svojho otca, na to, že bol v NBA a All-American na vysokej škole. Môj dedo bol jedným z priekopníkov svojho športu. Bez chlapov ako on by nebol basketbal tak uznávaný, ako je dnes.“

* Interview s Frankom S. Kudelkom a jeho kamarátom Grantom Gruberom sa uskutočnilo v utorok 22. decembra. Keďže som práve v ten deň nebol doma, zastúpil ma a rozprával sa s nimi Honza Moucha z Basket 101. Ak máte radi basket, určite mu dajte odber. Mimochodom, Honza urobil v novembri skvelý rozhovor s Jeffom Bzdelikom.

* Niektoré fotografie z koláže (plus niektoré články o Applesovi z dobových novín) mi vyhľadal a poslal Christian Figueroa. Christian je prasynovec legendárneho funkcionára Lea Ferrisa, ktorý sa snaží o to, aby jeho prastrýka zvolili do Basketbalovej siene slávy. Malo sa tak stať už dávno, ale to je iný príbeh...

* Kudelkovi rodičia, Moraváci František (1886–1974) a Jana (1896–1976), prišli do Ameriky loďou z Juhoslávie, zosobášili sa v Utahu v r. 1918. Ich dcéra Helen, Applesova staršia sestra, bola právna tajomníčka, mala rada rybárčenie, golf, cestovanie, tanec, bridž a sledovanie konských dostihov. 

* Kudelka slúžil počas 2. svetovej vojny v americkej Pobrežnej stráži; tri a pol roka v muničnom nákladnom depe v Kalifornii, okrem pár mesiacov, keď bol na východnom pobreží USA v Baltimore.

* Ako vysokoškolák hral za amatérsky klub z Oaklandu Borlo AC.

* Po basketbalovej kariére pracoval dlhé roky v kancelárii starostu San Francisca, na oddelení výstavby. 

* Malá zaujímavosť: Počas Kudelkovej športovej kariéry písal o basketbalových zápasoch novinár zo štátu New York Frank (Franz) Josef Kudelka, rodák z Moravy. 

* Poznámka o prvom Čechoameričanovi v BAA: Starí rodičia Dicka Holuba sa volali Václav Holub a Marie Černá. 

* Fotky, ktoré nasledujú, mi poslal Frank Steven (trochu škoda, že nenašiel žiadnu fotku svojich českých starých rodičov):

* Kudelkova basketbalová kariéra *  

1940–1943 -- stredná škola Lowell High School v San Franciscu
1943/1944 -- armádne tímy San Francisco Surf Riders a Alameda Sea Lions
1946–1949 -- kalifornská vysoká škola St. Mary's College (ako tretiak dostal ocenenie Third-Team All-American)
1949/1950 -- Chicago Stags (klub po sezóne skončil; Frank bol pridelený ku Capitols v tzv. dispersal drafte, v ktorom si tímy NBA rozdelili hráčov Stags)
1950/1951 -- Washington Capitols (klub sezónu nedohral a zanikol; v dispersal drafte získal Kudelku Boston) a Boston Celtics (pred ďalšou sezónou bol Kudelka predaný do Bullets)
1951/1952 -- Baltimore Bullets (Frankova strelecky najlepšia sezóna, v priemere dával 9,3 bodu na zápas)
1952/1953 -- Baltimore Bullets a Philadelphia Warriors (Baltimore ho počas sezóny predal do Philadelphie, tam hral vyše mesiaca, potom ho Warriors prepustili)
1953/1954 -- Washington Generals (súperi Harlem Globetrotters)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Tornáda a povodne. Budeme v klimatickej kríze tí šťastnejší? Zabudnite

Ako sa zmení Slovensko?

Komentár Nataše Holinovej

Zničilo im to život, pán minister Mikulec (komentár)

Prepáčte, že vám policajti rozbili hubu, ale stojím za nimi.


Už ste čítali?