reklama

Easy John Ezersky a hráči a tréneri NBA so slovenskými či českými rodičmi

Českí a slovenskí basketbaloví fanúšikovia samozrejme poznajú Petrušku, Zídka ml., Welscha, Veselého a Satoranského.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ktorí hráči NBA ešte mali českého či slovenského rodiča? Prvým bol chlap, ktorý prežil peklo a masaker Dňa D...

Minulý týždeň sa mi – v podstate úplne náhodou – podarilo nájsť ďalšieho ex-NBA hráča pre CSABHOF. John Ezersky sa narodil roku 1922 Slovenke Sofii. Ich rodina v tom čase bývala v newyorskom Manhattane, kde prišli z Pensylvánie. Sofia pochádzala zo spišskej dediny Vikartovce. Johnny dostal meno po starom otcovi Jánovi a vyrástol z neho výborný športovec. Na strednej škole, ktorú neskoršie preslávil legendárny Lew Alcindor a.k.a. Kareem, bol hviezdou v basketbale i bejzbale. V poslednom ročníku si tento statný strelec zahral s mladším bratom Alexom, taktiež veľkým talentom. O Johnnyho mali záujem kouči z najlepších univerzít v okolí, ale nakoniec na tomto leveli nehral, bol totiž obvinený z toho, že nedovolene prijal peniaze. Ezersky sa potom pokúsil o kariéru v bejzbale, ktorý bol jeho prvou láskou. Bol na skúške v klube MLB Detroit Tigers, ale do tímu sa nedostal a onedlho sa vrátil späť do New Yorku, kde začal robiť taxikára. To bolo v roku 1941. Nasledujúci rok ho povolali do U.S. Army a na jar 1944 sa zúčastnil slávnej operácie Overlord, jednej z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Spojenecké jednotky sa vtedy 6. júna vylodili v Normandii a jedným z vojakov-hrdinov bol aj Ezersky. Slúžil v tankovej divízii ako vodič trucku a jeho úlohou bolo priviezť na pláž Omaha kanistre paliva. Neskôr, keď americká armáda prenikla do Nemecka, bol Ezersky členom posádky tanku. Ako asistent vodiča mal na starosti guľomet a plameňomet.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po prepustení z armády sa Johnny vrátil k basketbalu. V 1946 a 1947 hrával v ABL za newyorských Gothams, v jeseni '47 skúšal šťastie v NBL v illinoiskom tíme Blackhawks, kde však dlho nevydržal – ťahalo ho to späť na východné pobrežie za jeho milou. „Bol som zaľúbený do jedného malého židovského dievčaťa,“ spomínal Ezersky o mnoho desaťročí neskôr na ženu, ktorá sa stala jeho prvou manželkou. V tom roku bol tiež draftovaný do vtedajšej novej ligy BAA. Z celkovo 22. miesta si ho vybral tím Boston Celtics, ale nakoniec na neho získal práva klub Providence Steamrollers, ktorý mu dal šancu a Johnny si tak v priebehu necelých troch rokov vyskúšal už tretiu profiligu. Jeho ďalším tímom v BAA boli Baltimore Bullets a po tomto angažmáne sa predstavil v drese Celtics, kde sa mu darilo najviac – ako krídlo dával v priemere 10 bodov na zápas. V roku 1949 sa zlúčením BAA a NBL vytvorila NBA; Ezersky začal ročník v Bostone, ale po Novom roku ho znovu získal Baltimore. V ďalšej sezóne nasledoval návrat do ABL, kde sa hneď stal najlepším strelcom ligy. Ponuka z NBA ale už neprišla (v BAA/NBA odohral celkovo 135 zápasov) a Johnny sa po sezóne 1951/52 rozhodol ukončiť basketbalovú kariéru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Znova sa stal taxikárom – tentoraz na plný úväzok, najskôr v NYC, od 80. rokov v kalifornskej Bay Area, kam sa presťahoval so svojou druhou manželkou. Vodičom taxíka bol až do roku 2000, takmer 50 rokov. Keď sa ako dôchodca rozpomínal na svoju pracovnú kariéru, spomenul jednu vtipnú historku. V Bostone ho trénoval drsný kouč Alvin „Doggie“ Julian, ktorý zvykol hráčom hovoriť, že ak sa budú na ihrisku flákať, rýchlo v lige skončia a stanú sa niekde taxikármi. Ezersky raz v New Yorku zazrel z taxíka svojho bývalého spoluhráča Johna Bacha (mimochodom, v 90. rokoch bol asistentom trénera Phila Jacksona v Chicagu Bulls) a zatrúbil naňho. Nato sa stiahlo okienko na aute a Ezersky zakričal: „Povedz tomu SOB-ovi [son of a bitch, sukin syn] Julianovi, že jeho predpoveď sa naplnila.“ Ezersky tvrdil, že podobných zábavných historiek má milión. V 2007 poskytol niekoľko rozhovorov, keďže v tom roku NBA konečne schválila penzie pre profi basketbalových priekopníkov ako Ezersky, hráčov z pred roku 1965, ktorí hrali v lige menej ako päť sezón. Ezersky spolu s ďalšími bojoval za vyplácanie dôchodkov pre basketbalistov, ktorí neboli začlenení do dôchodkového fondu NBA. Trvalo dlhých 19 rokov, kým sa im dostalo zadosťučinenia. Požiadavka piatich rokov sa znížila na tri, čo bola pre Ezerského veľmi radostná správa. Mal len malý dôchodok a bol v dlhoch. „Som bez peňazí,“ vravel. Preto odišiel na dôchodok až v 78 rokoch; každé ráno vstával o štvrtej a z mesta Walnut Creek, kde býval v synovcovom byte, sa vybral na dvanásťhodinovú šichtu do neďalekého San Francisca. Ezersky dokonca vo veci dôchodkov pre basketbalových priekopníkov svedčil pred Kongresom, ale musel čakať takmer ďalšiu dekádu, kým niečo od NBA dostal. Už ani nedúfal. „Prekvapilo ma to. Toto bude ako vyhrať v lotérii. Som taký vďačný,“ hovoril Ezersky, ktorého počas kariéry prezývali Easy John. A vtipne dodal: „Aspoň budem mať dosť na peknú kremáciu.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pohoďák John sa teda v posledných rokoch života mohol usmievať a nerobiť si starosti, že keď umrie, jeho žena sa dostane na mizinu. „Naozaj verím, že Boh ma dal na Zem, aby som hral basketbal. Byť súčasťou a začiatkom niečoho, čo ma urobilo hrdým, to všetko stálo za to. Bol som súčasťou niečoho skvelého: profi basketbalu. Vo vojne sme museli byť tímovými hráčmi. Basketbal je rovnaký. Prispieva to k tomu, aby ste boli úspešní.“ Ezersky, ktorý za zásluhy o oslobodenie Francúzska obdržal od francúzskej vlády zlatú medailu, skonal pred ôsmimi rokmi.

Taxikár Ezersky spomína na svoju kariéru v NBA.
Taxikár Ezersky spomína na svoju kariéru v NBA. (zdroj: Chronicle / Michael Maloney)

* John Ezersky *
Narodenie: marec 1922
Úmrtie: február 2012
Výška a pozícia: 191 cm, forward/guard
Tímy v BAA/NBA: Providence Steamrollers, Baltimore Bullets a Boston Celtics

SkryťVypnúť reklamu
reklama

***

Hráči a tréneri NBA s aspoň jedným rodičom Slovákom alebo Čechom

* Mike Bytzura, 1946–1947 (Ján Bajcura a Mária Jenčová zo Slovenska)

* Kouč Joe Lapchick, 1947–1956 (Josef Lapčík z Moravy a Františka Kašíková z Haliče)
* John Ezersky, 1948–1950 (Žofia Karabínová zo Slovenska)
* Kouč John Kundla, 1948–1959 (Ján Kundľa a Anna Marjančíková zo Slovenska)
* Chips Sobek, 1949–1950 (Juraj Sobek a Anna Polčinová zo Slovenska)
* Frank Kudelka, 1949–1953 (František Kudělka a Jana Velká z Moravy)
* Billy Gabor, 1949–1954 (Anna Rejtová zo Slovenska)
* Bill Mlkvy, 1952–1953 (Ján Mĺkvy a Margaréta Gerhartová zo Slovenska)
* John Havlicek, 1962–1978 (František Havlíček z Čiech)
* Mike Smrek, 1985–1992 (František Smrek zo Slovenska)

Tu ešte spomeniem Chucka „Milujem-babičkine-koláče“ Mencela (1955–1957), ktorého starí rodičia z otcovej strany (Mencl a Jirásková) pochádzali z Čiech a starí rodičia z matkinej strany (Urban a Hostýnková) z Moravy.

***

P.S.: Ak by sa našiel (teraz alebo niekedy v budúcnosti) podobný blázon ako ja a chcel by sa pokúsiť nájsť nejakého bývalého hráča NBA s čs. koreňmi, môžete postupovať takto:

-- dajte si stránku Basketball Reference, tam sú kádre mužstiev od prvej sezóny (asi najlepšie je dať si nováčikov sezóny, týmto spôsobom je to prehľadnejšie ako rozklikávať jednotlivé tímy, nováčikom je hráč len raz)

-- užitočná vec: mapa priezvisk na svete, v Česku a na Slovensku

-- máte hráča a jeho rok a miesto narodenia (plus prípadne rok úmrtia), môžete ho najskôr vyhľadať v U.S. Censuse 1940 (neplatí o ľuďoch narodených po tomto roku), tam sa pri ňom možno objavia aj jeho rodičia – ak s nimi v tej dobe ešte býval – a informácia o ich rodisku

-- potom je dobrá webstránka MyHeritage, kde dáte meno a priezvisko do linku a vyhodí vám všetkých ľudí, ktorí sa tak volali; zvyčajne sú pri nich ich deti a rodičia (plus niekedy aj súrodenci) a ich rodiská

-- asi najlepšie je hľadať cez Ancestry, kde napíšete meno plus priezvisko – následne vyhľadáte človeka, ktorého potrebujete, zvyčajne pri ňom bývajú mená oboch rodičov za slobodna a roky, kedy žili; dá sa prirodzene vyhľadávať aj ďalej do minulosti, napr. zadáte meno a rodné priezvisko matky a mali by sa zobraziť jej rodičia a štát, kde sa narodili (ideálne je, keď tam je aj presné miesto narodenia, lebo ak tam je len, dajme tomu, Austria či Austria-Hungary, treba urobiť ďalšie hľadanie), atď.

Hráčov s priezviskami, ktoré nájdeme aj u nás, som všetkých skúmal (samozrejme, mohlo sa stať, že som niečo prehliadol/nenašiel), šanca bude hlavne pri nečeskoslovenských priezviskách, u hráčov, ktorí mali slovenskú/českú matku alebo našich starých rodičov z matkinej strany (ako napr. slávny Pat Riley). Možno niekedy začnem postupne preverovať rodičov každého jedného hráča v histórii NBA, ale to by som potreboval minimálne takých piatich spolupracovníkov a štátne dotácie :D

***

Matkou slávneho neslávneho Alexa Grozu (1926–1995) bola etnická Maďarka Mária Köteles z obce Tornaújfalu – v súčasnosti má názov Turnianska Nová Ves, nachádza sa pri hranici s Maďarskom. Alexov otec pochádzal z Transylvánie, obaja emigranti sa usadili v Ohiu, kde neskôr v oceliarskom a baníckom mestečku Martins Ferry splodili športovo nadaných synov a vlastnili hostinec Groza's Tavern. Alexov starší brat Lou (Cleveland Browns v NFL) sa stal legendou amerického futbalu a Alex, prezývaný The Beak, čiže Zobák, vyletel ako kométa na basketbalovú scénu. Ako robustný a zároveň rýchly pivot s presnou rukou naháňal súperom strach. V polovici 40. rokov začal hrávať na Univerzite Kentucky, kde sa stal kapitánom a lídrom populárnej partičky prezývanej Fabulous Five. Dvakrát po sebe sa stali šampiónmi NCAA, v oboch prípadoch bol Groza vyhlásený za najužitočnejšieho hráča Final Four. Niet sa čo čudovať, že jeho číslo 15 dnes visí pod stropom haly UK. V roku 1948, po prvom triumfe, si Báječná päťka vybojovala možnosť reprezentovať USA na olympijských hrách v Londýne. Groza bol najlepším strelcom Američanov, ktorí samozrejme ovládli basketbalový turnaj a brali zlato. Zaujímavosťou je, že Čechoslovákom sa podarilo udržať Grozu na nula bodoch, aj vďaka jeho problémom s osobnými chybami.

Alex Groza
Alex Groza 

Po druhom triumfe v NCAA podpísali Groza a jeho parťáci z UK s novovzniknutým tímom Indianapolis Olympians, ktorý po zlúčení NBL s BAA pôsobil v NBA. Jedinýkrát v histórii súťaže boli hviezdy súčasne majiteľmi svojho klubu. Groza žiaril i medzi profíkmi: novinári ho vybrali za nováčika roku, v ďalšom ročníku hral v historicky prvom zápase All-Stars NBA, v oboch sezónach bol členom prvej päťky ligy ako druhý najlepší strelec. Dominantnejším ako on bol len George Mikan, Groza sa však mohol pýšiť najpresnejšou muškou v NBA. V playoff zápasoch svoju dominanciu ešte vystupňoval. V 1950 sa v hlasovaní o najlepšom basketbalistovi prvej polovice 20. storočia umiestnil na skvelom piatom mieste. Pred jeho tretím ročníkom v lige však prišiel blesk z jasného neba – obvinenie Grozu a ďalších z ovplyvňovania výsledkov zápasov v univerzitnom baskete. Vedenie NBA vynieslo drakonický trest, doživotnú stopku pre Grozu, navyše si nemohol nechať podiel v Olympians. Nič na tom nezmenilo ani to, že sa k braniu úplatku priznal a spolupracoval s vyšetrovateľmi. V strede 50. rokov sa vrátil do rodiska, viedol mamin hostinec, ale ešte sa k basketbalu vrátil, keď o pár rokov neskôr začal trénovať v nižšej vysokoškolskej súťaži. V nasledujúcej dekáde skautoval pre Oakland Oaks z ABA, v 70. rokoch bol chvíľu koučom Kentucky Colonels a San Diego Conquistadors, okrem toho v ABA pôsobil ako manažér. Ďalšie roky pracoval ako manažér predaja v San Diegu, kde vo veku 68 rokov zomrel na rakovinu pľúc.

***

Ďalším maďarským Američanom s predkom na dnešnom území Slovenska bol Howard „Butch“ Komives (1941–2009). Jeho dedko z matkinej strany, József Koren, sa narodil v obci Hrkáč (teraz Gemerská Ves). V sčítaní amerického ľudu 1940 uviedol ako materinský jazyk maďarčinu. Butch bol výborný shooter z Ohia, ľavák, najlepší strelec NCAA v sezóne 1963/64. Následne si ho vybrali v drafte NBA Knicks z New Yorku. V nováčikovskej sezóne sa dostal do All-Rookie tímu, v nasledujúcej sa ale začal trápiť, keď ho presunuli na pozíciu rozohrávača. Komives „prežil“, v jednom zápase zaznamenal svoj osobný rekord 37 bodov a celkovo odohral v NBA desať sezón. Najviac sa mu darilo v 1966/67 – priemery 16 bodov a 6 asistencií na zápas. Hral tvrdo, dravo, dobre bránil aj strieľal. Knicks sa však potrebovali posilniť a na konci roka 1968 ho vytrejdovali do Detroitu, kde strávil tri a pol sezóny. Potom ešte hral za Buffalo a Kansas City-Omahu. Po ukončení kariéry sa kvôli biznisu presťahoval do Colorada, po dekáde sa vrátil do rodiska, v ktorom sa stal známym reštauratérom.

Howard Komives
Howard Komives 
Lukas Kuba

Lukas Kuba

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  57x

Členovia Československo-americkej basketbalovej siene slávy: John Havlicek, Joe Lapchick, John Kundla, Pat Riley, Bob Netolicky, Don Kojis, Jeff Hornacek, Billy Gabor, Bill Bertka, Chuck Mencel, Chips Sobek, Frank Kudelka, Bill Mlkvy, Bill Hanzlik, Mike Smrek, Jeff Bzdelik, C.J. Kupec, LaMelo Ball, Lonzo Ball, Steve Novak, Pat Cummings, Bob Sura, Shavlik Randolph, Steve Vacendak, Johnny Ezersky, Mike Bytzura, Dick Holub, Joe Holup, Ron Shavlik, Skip Harlicka, John Konchar, Dick Bunt, Dave Fedor, Frank Oleynick, Howie Janotta, Tom Kondla, Dick Nemelka, J.P. Macura, Eric Mika, A.J. Green a Chuck Jura Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu